Get Adobe Flash player
Szybki kontakt
Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy KAMION

98-324 Wierzchlas,Kamion 7
woj. łódzkie, powiat Wieluń

Tel.: 43 842 27 76
Email: biuro@kamion.pl


 Serdecznie witamy miłych gości

postheadericon Nasza okolica


Ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy "KAMION" położony jest na obszarze Załęczańskiego Parku Krajobrazowego nad rzeką Wartą (województwo łódzkie, 20 km od Wielunia) w miejscowości o identycznie brzmiącej nazwie  Obecnie to niewielka miejscowość, położona na uboczu uczęszczanych tras z malutkim rynkiem.. Piękny krajobraz, przyrodnicze bogactwo, ciekawa kultura i wspaniały, leczniczy klimat to cechy które wyróżniają nas spośród innych terenów.

Kamion w przeszłości położony był przy ważnym szlaku handlowym łączącym Ruś ze Śląskiem. Wzmiankowana prawdopodobnie już w 1198 r. w przywileju dla bożogrobców z Miechowa. Pierwsza wzmianka pewna pochodzi z 1381 r.W 1462 r. otrzymał prawa miejskie i miał drewniany kościół filialny parafii Mierzyce. Należał do dóbr królewskich i stanowił tzw. dobra stołowe królowej Bony, następnie przeszedł w posiadanie arcybiskupa gnieźnieńskiego. W XVII w. utracił prawa miejskie.
Na środku rynku stoi drewniana kapliczka z 1750-1770 r.

Kamion stanowi centrum lokalnego ruchu turystycznego. Przez Kamion przebiegają szlaki:

  • pieszy, znakowany na żółto POL Szlak żółty.svg szlak "Przełomu Warty przez Wyżynę Wieluńską" (Krzeczów - Kamion - Ogroble - Góra Świętej Genowefy - Bobrowniki - Lisowice - Działoszyn). Wiedzie wewnętrzną częścią tzw. Wielkiego Łuku Warty. Umożliwia poznanie terenów będących wynikiem działalności rzeki Warty, lądolodu skandynawskiego oraz rzeźby krasowej. Pozwala poznać bardzo ciekawą szatę roślinną, ale także przeszłość historyczną i zabytki tej części powiatu wieluńskiego.
  • rowerowy "Szlak Przełomu Krzeczowskiego" EWI - 5 znakowany na żółto (dawniej: na czerwono) szlak ma kształt wydłużonej ósemki, której osią jest dolina Warty. Wiodąc przez pola i lasy, to wznosząc się na wysoczyznę, to znów opadając na dno doliny, pokonuje rzekę aż czterokrotnie - dwa razy most w m. Toporów - Kamion, most w m. Krzeczów oraz most w m. Przywóz - Ogroble. Trasa tego szlaku pozwala poznać krajobrazy Załęczańskiego Parku Krajobrazowego w rejonie "Krzeczowskiego Przełomu Warty", w tym jego odcinek zwany "Doliną Warty pod Kamionem". Szlak na długość 20.5 km.